Alüminyum

Sustainable Partner

Doğanın Dayanıklı Cevheri

Alüminyum, yeryüzünde oksijen ve silisyumdan sonra en yaygın bulunan elementtir. Günlük hayatın neredeyse her alanında sık sık rastladığımız bu kullanışlı madde, doğada boksit cevheri şeklinde bulunur. Dünya ekonomisinde büyük bir yer tutmasının sebebi ise hafif ve dayanıklı bir ham madde olmasından kaynaklanır. Bu nedenle milyonlarca ürünün yapımında kullanılır.

Neden Alüminyum?

Hafif ve dayanıklı olmasının yanı sıra bu madenin birçok üstün özelliği vardır. Alüminyum; rahat işlenme, oksitlenmeme, ısı ve elektriği iyi iletme, kolay şekil alma, ışığı ve ısıyı yansıtabilme gibi yapısal ayrıcalıklarıyla hem kullanıcısına hem de üreticisine kolaylık sağlar.

Nasıl Üretilir?

Doğanın mucizesi alüminyumun ticari üretimi, 100 yıl öncesine dayanır. Yapısı sebebiyle cevherinden doğrudan imal edilişi çok zordur. Bu değerli elementin daha sık kullanılması için geri kazanım ve elektroliz yöntemleri keşfedilmiştir. Bahsedilen tekniklerde yüksek oranda elektrik enerjisine ihtiyaç duyulur ve bu gereksinim; Çin, Güney Afrika ve Yeni Zelanda gibi enerji üretimi fazla olan ülkeleri sektörün üst seviyelerine taşır.