Alüminyum ve Ambalaj Endüstrisi

Alüminyum çok yönlü bir ambalaj malzemesi olarak gıdaların korunmasında, dağıtılmasında ve sergilenmesinde temel bir rol oynar. Bugün banyolardaki diş macunu tüpünden, marketlerdeki sayısız ürüne, mutfakta folyoya sarılı fırın yemeklerinden, buzdolabındaki soğuk meşrubatlara kadar pek çok ürünü alüminyumdan üretilmiş ambalajlar sarıyor ve koruyor.

Alüminyumun gıda endüstrisinde ambalaj malzemesi olarak kullanımı 20. yüzyıl başlarına kadar gidiyor. 1911’de Toblerone çikolatasını üreten İsviçre’deki Tobler fabrikası ve 1912’de hazır çorba üreticisi Maggi tarihe alüminyum folyo kullanan ilk firmalar olarak geçiyor.

Gıda ve ilaç ürünlerini, ışık, oksijen, nem ve kontaminasyondan korumak için ideal olan alüminyum hem hafif hem de kolay şekillendirilebiliyor. Alüminyumdan üretilmiş pişirme tepsileri -40 ° C ila 350 ° C arasındaki sıcaklıklara tolerans gösterebiliyor ve eşsiz bariyer özellikleri sayesinde en yüksek gıda güvenliği sağlıyor. Tamamen geri dönüştürülebilmesi ve sonsuz sayıda tekrar kullanılabilmesi bu metali ambalaj sektörü için eşsiz kılıyor. Plastiğe kıyasla hafif olması nedeniyle lojistik de optimize edilmiş oluyor.

Alüminyum ambalajı renkler, baskılar veya kabartmalar ile özelleştirmek mümkün. Bu özellik sayesinde raflarda çarpıcı ambalajlar görüyoruz.

Bugün yılda yaklaşık 7 milyar alüminyum folyo kap üretiliyor. Tüm sürdürülebilir şirketler, müşterilerinin beklentilerini karşılamak için sadece ekolojik ürünler üretmeye çalışıyor. Tüketiciler, satın aldıkları ürünlerin kalitesine, tasarımına ve çevresel etkisine giderek daha duyarlı hale geliyor. 

Panda tüm bu faktörleri göz önünde bulundurarak ambalaj endüstrisi için bir dizi ürün sunmaktadır. Yüksek kalite ürünleri ve kolay çalışma prensibiyle, müşterilerinin daha verimli sonuçlar elde etmesi için çalışmaktadır.

Alüminyum ve Ambalaj Endüstrisi